İĞNEADA 2 GECE

2 GECE 3 GÜN

EDİRNE - KIRKLARELİ - İĞNEADA

 

1.GÜN : 22:30 da buluşma ve ikramlarımız eşliğinde Edirne’ye doğru hareket ediyoruz.

 

2.GÜN: Sabah erken saatlerde Edirne’ye varıyoruz. Kahvaltımızı Kent ormanlarındaki restoranımızda aldıktan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun Trakya’da önemli bir kültür mirası olan, camileri, çarşıları, köprüleri, tarihi evleriyle kültürel mirasın yoğun bir şekilde hissedildiği sınır kenti, eski başkent Edirne’de II. Balkan Savaşları sırasında savunmada kullanılan askeri mimari örneği Bucuk Tepe Kıyık Tabyası, Şükrü Paşa Anıtı, Balkan Savaşı Müzesi, Sırp Sındığı Savaşı Müzesi ilk gezi noktalarımız olacak. Ardından Saray İçi, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş Meydanı, Adalet Kasrı, Fatih ve Kanuni Köprüleri, Fatih Sultan Mehmet ve Cem Sultan’ın doğup hükümdarlık sürdükleri Edirne saray kalıntıları (Saray-ı Cedide-i Amire) gezilerimizi gerçekleştiriyoruz. Babüssade, Saray Mutfakları, Cihan Nüma Kasrı, Kum Kasrı, Hamam, Balkan Şehitliği, 16.yy.da su sesi, müzik ve güzel kokularla akıl hastalarının tedavi edildiği ve 2004 yılında Avrupa Konseyi tarafından Avrupa müze ödülü kazanan II. Beyazid Külliyesi ve Sağlık Müzesi gezilerinin ardından öğle yemeği için meşhur Edirne ciğercisi Öz Akgünler Restoranda ciğerin (veya isteğe bağlı köfte) tadına bakıyoruz.24 Temmuz 1923 Lozan Barış Antlaşması’yla Türk topraklarına katılan, Edirne’ye 4 km.lik doğa ve tarih yoluyla bağlanan Karaağaç gezimizi tamamladıktan sonra, Tarihi Meriç Köprüsü (Mecidiye Köprüsü), Lozan Anıtı, Tren İstasyonu, Tunca Ekmekçizade Ahmet Paşa Köprüsü gezilerimizi tamamlıyoruz. Sonrasında kır kahvesinde çay molası veriyoruz. Buradaki molamızın ardından Edirne şehir merkezine dönerek, kapısıyla ünlü Üç Şerefeli Camii, yazılarıyla ünlü Eski Camii (Ulu Camii), Bedesten ve Mimar Sinan‘ın “Ustalık Eserimdir” dediği Selimiye Camii ve Arasta Çarşısı gezilerimizi tamamlıyoruz. Yunanistan’dan alışveriş amaçlı gelen turistlerin uğrak noktalarından Ali Paşa Kapalı Çarşısı’nı geziyoruz. Günün sonunda Edirne’nin ünlü Deva-i Misk Tatlısı, Badem Ezmesi, Edirne Peyniri, Edirne’nin eski bir geleneği Aynalı Gelin Süpürgesi, Yöresel Meyve Sabunlarından almak için serbest zaman ve alışveriş molası veriyoruz. Serbest zamanın ardından otelimize gitmek üzere Edirne’den ayrılıyoruz. Akşam yemeğimizi Çatkapı Restaurantta Roman Müzikleri eşliğinde Roman Gecesini yaşayarak alıyoruz. Konaklama otelimizde

 

3.GÜN: Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Trakya'nın doğa ile iç içe sahil kasabası İğneada sahilini geziyoruz. Harap, yıkılmış kalesi içinde odunculukla geçinen Rumların yaşadığı evlerin görülmesinin ardından, Dünya'nın ender eko sistemlerinden olan İğneada Longoz Ormanlarını ve göllerini görüyoruz. İğneada da şimdiki durağımız İğneada feneri. Tüm ihtişamı ile gemileri selamlayan feneri gezdikten sonra Istrancaların  muhteşem doğası ve Pomak köylerini takiben Sarpdere Köyü’nün güneybatısında yer alan  Dupnisa mağarasını varıyoruz.2003 yılında turizme açılan Dupnisa 2720 m uzunluğa sahiptir.Kuru ve sulu mağara kısımlarıyla 2 kısma ayrılmış olup rahat gezilebilecek mağaralar grubuna girmektedir.Mağaramızı görüp resimliyoruz ardından Istrancaların  derelerinden biri olan Balaban deresinde “ kumda kahve ”molası veriyoruz ve bölgeden ayrılıyoruz.Fatih Sultan Mehmet ‘in top dökümhanesine ev sahipliği yapan Kırklareli’nin Demirköy İlçesini görüp  rotamızı Limanköy’e çeviriyoruz.. Panoramik gezi sonrası Türkiye'nin Karadeniz'de en batı ucu olan ve Bulgaristan sınırında bulunan Beğendik Köyü’ne hareket ediyoruz. Köyde vereceğimiz serbest zaman ve fotoğraf molası sonrası İğneada’ya otelimize geçiyoruz.

 

4.GÜN:  Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası  Karadeniz'in ıssız kalmış başka sahil kasabası Kıyıköy'e ulaşıyoruz. Kıyıköy, Kırklareli ili sınırları içinde ve Vize ilçesine bağlı, doğal güzellikleriyle öne çıkmış bir sahil kasabasıdır. Karadeniz kıyısındaki bu kasabanın etrafı ormanlarla çevrili olup Pabuçdere ve Kazandere dereleri de Karadeniz'e bu kasabadan dökülmektedir. Kıyıköy turumuzun sonrasında Vize merkezde gezimizi yapıyoruz. Ihlamur kokulu şehrimizde gezi noktalarımız ise; Küçük Ayasofya ve Vize Kalesi olacaktır. Vize gezimizin ardından Kırklareli’ye doğru hareket ediyoruz. M.Ö 6200 yıllarına tarihlenen Aşağı pınar Arkeolojik kazı alanını ziyaret ediyoruz. İlk tarımcı yerleşik toplulukların Anadolu’dan Balkanlar ‘a geçişi ve yerel koşullara uyumu ile ilgili çok ayrıntılı bilgilere sahip bu yapı kompleksinden elde edilen bilgi “Neolitik Devrim” olarak bilinmektedir. Tarih boyunca çok farklı kültürleri içinde barındıran Kırklareli Yayla Mahallesi Osmanlı döneminde Yahudi ve Bulgar vatandaşlarımızın yaşadığı bir yer. Yayla mahallesi gezisi sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’ te doğduğu evin maketini, eski Türk Ocağı binası, Hızır Bey Camii, Peynirciler Çarşısı, 20 Aralık 1930 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Konuşma yaptığı binayı görüyoruz. Yayla mahallesinde vereceğimiz serbest zamanın ardından belirlenen saatte Ankara ‘ya hareket. Yolculuğumuz sonrasında akşam saatlerinde Ankara’ya varış. Bir sonraki Arion tur programımızda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

FİYATLARIMIZA DÂHİL OLAN HİZMETLERİMİZ

Özel Otobüsümüzle ulaşım

İlk gün Restaurantta kahvaltı,

Araç içi sıcak soğuk içecek ikramları,

2 gece yarım Pansiyon Konaklama, 2 sabah kahvaltısı, 2 akşam yemeği

İlk gün Akşam yemeğinde Roman Eğlencesi,

Profesyonel Rehberlik Hizmetleri,

Arion GR Travel Refakat Hizmetleri,

Zorunlu Seyahat Sigortası,

 

FİYATLARIMIZA DÂHİL OLMAYANLAR

Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,

3 Öğlen ve dönüş günü akşam yemeği ile tüm yemeklerde alınan alkollü ve alkolsüz içecekler.

 

Arion GR Travel Bir 06 GR Travel Seyahat Acentesi Markasıdır. TÜRSAB Belge No:8861