KARS DOĞU EKSPRESİ

DOĞU TRENİ İLE KARS-ANİ HARABELERİ-BUZLAR ALTINDA ÇILDIR GÖLÜ-SARIKAMIŞ

Bu gezimizde adını Karsak Oymağından/Türklerinden alan Kars’tayız. Ülkemizin en yüksek platolarında kurulu bulunan Kars’ın şüphesiz ki yazı ve kışı birbirinden çok farklıdır. Bizde sizlere kış döneminde serhat şehrimiz olan Kars ve çevresini görebilmeniz için bir program hazırladık. Eski bir Ermeni yerleşimi ve Anadolu’da Selçukluların ilk yerleşimleri arasında yer alan Ani Harabeleri, buz üstünde Çıldır Gölü’nde atlı kızak gezileri, sarıbalık ziyafeti, 40 yıl süren Rus işgalinde yeniden inşa edilen Kars şehir merkezi, 1915 Aralığında savaşmadan ölen 90 bin vatan evladımız adına yapılan Sarıkamış Şehitler Anıtı, Katerina Av Köşkü ve Sarıkamış Kayak Merkezi bu gezide görüp gezeceğimiz yerler arasında olacaktır. Her yönüyle farklı bu gezimizde Kars ve çevresini gezmek, yakında tanımak istiyorsanız sizleri bu büyülü yolculuğumuza katılmaya çağırıyoruz.

 

PROGRAMIMIZ

İlk gün Anadolujet’e ait TK7090 sefer sayılı uçağı ile Kars’a uçuyoruz.

1.GÜN: KARS-ANİ-KARS

Kars Havalimanına inişle birlikte bizi bekleyen otobüsümüze binip, öğlen yemeğimizi almak üzere restaurantımıza geçiyoruz. Burada yöreye özgü yemekleri ve kaz kızartmasını tadabilirsiniz (Ekstra). Yemek sonrası, gezimiz başlıyor, Kars Kalesi ve Kümbet Camii/Havariler Kilisesi, Karahanoğlu Köprüsü ve Muradiye ve Topçuoğlu Hamamlarını geziyoruz. Kafkas Üniversitesi yerleşkesi içinde yer alan özgün binaları, İsmet İNÖNÜ İlk Öğretim Okulu’nu dışarıdan görüp resimliyoruz. Rusların 40 yıl süren işgal yıllarında ızgara planlı olarak, Baltık mimari tarzı yapılarla donattığı yapılar arasında yer alan; Hekim Evi/Opera Binası, Defterdarlık Binası, Maruf Bey Evi, Ortodoks Kilisesi/Merkez Cami’sini görüp gezdikten sonra isteğe bağlı olarak Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Konservatuar Binasını görüp resimliyoruz. Şimdiki durağımız, Kanlı Tabya'ya geçiyoruz. Müze’yi görüp gezdikten sonra Alexander Nevski Kilisesi/Fethiye Cami’sini gezip fotoğraflıyoruz. Dinlenme vakti geldi; otelimize giderek odalarımıza yerleşiyoruz. Dinlenme sonrası akşam yemeğimiz otelimizde. 

2.GÜN: KARS-ARPAÇAY-ÇILDIR GÖLÜ-KARS

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası, gezimizinilk durağımız ve Selçukluların ilk yerleşim yeri olan ANİ Harabelerine doğru yola çıkıyoruz 1 saat süreli yolculuk sonrası Ermenistan sınırında bulunan ve ilk kuruluşu M.S. 5. yy Ani Harabeleri ‘ne varıyoruz. M.S. 7-8 yy da ki Bağratlı Krallığı döneminde eski bir Ermeni yerleşimi olan ve Selçuklular döneminde yerleşimin olduğu Ani Harabeleri gezisi kapsamında; Gagik Kilisesi, Havariler Kilisesi, Aziz KRIKOR Şapeli, Aziz PRKTICH/Halashar Kilisesi, Büyük Katedral/Fethiye Camii ve Selçukluların Anadolu’da yaptıkları ilk Camii olan Ebul Menucehr Cami’sini görüp fotoğraf çekiyoruz. Tigran Honents/Resimli Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler Manastırı, Pers Uygarlığına ait bir Zerdüşt Ateşgedesi ve bir Gürcü Kilisesini görüp gezdikten sonra aracımızla Arpaçay üzerinden yolumuza devam edip Çıldır Gölü’ne gidiyoruz. Ülkemizin 2000 metre ile en yüksek platoları arasında yer alan Kars-Ardahan platosunda bulunan Çıldır Gölü kışın buz tutmaktadır. Gölde buzları kırarak yapılan balık avını izleyip fotoğraf çektikten sonra restoranımızda, tutulan Çıldır Gölü’ne özgü sarıbalık ana menüsü ile güzel bir öğle yemeğimizi alıyoruz (Ekstra). Çay ikramı sonrası aynı yol üzerinden yolumuza devam edip  dinlenmek için otelimize doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. Yemek sonrası dileyen misafirlerimiz ile Kafkas Gecesine katılıyoruz. (Ekstra)

3.GÜN: KARS - ERZURUM - KARS

Sabah Kahvaltısı sonrası aracımızla Erzurum’a doğru hareket ediyoruz. Erzurum’a varış ile birlikte sırasıyla Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Ulu Camii, Tarihi Erzurum Evleri, Yakutiye Medresesi gezilerek öğlen yemeği için mola veriyoruz. Öğlen yemeği sonrası, Erzurum Kongre Binası, Taşhan (Oltu Taşı ve Gümüş alış verişi için serbest zaman) gezisini yapıp tekrar Kars’a dönüyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde 

4.GÜN: KARS-SARIKAMIŞ-ANKARA

Kahvaltı sonrası hareket edip Kars merkezine 50 Km uzaklıktaki Sarıkamış’a gidiyoruz. 1915 yılında Rus işgaline karşı savaşırken, savaşamadan ağır kış koşullarında donarak şehit düşen 90 bin askerimizin anısına yapılan anıtı ziyaret ettikten sonra İlçe merkezine gidip; Yanık Kilise/Kazım Karabekir Cami’sini geziyoruz. Daha sonra İlçe dışında Ruslar tarafından yapılan Cer Atölyesi Kalıntılarına gidiyoruz. Kısa süreli gezi ve fotoğraf çekimi sonrası karşı yamaçtaki Av Köşkü/Katerina Köşkü'ne gidiyoruz. Terk edilmişliğin izlerini fazlasıyla taşıyan bu adeta yaşayan yapıyı görüp gezdikten sonra, 3 Km uzaklıktaki Çamurlu Dağlarında yer alan Sarıkamış Kayak Merkezine gidiyoruz. Öğle yemeği için (ekstra) Kayak merkezinde mangal partisi bizi bekliyor. Kars döndüğümüzde İsteyen misafirlerimizle Kars’a özgü kaşar peyniri, gravyer ve meşhur balından alış veriş yaptıktan sonra artık Ankara'ya dönüş vakti geldi. Kars Tren Garında, Bize ayrılmış olan vagona yerleşip yola çıkıyoruz. Ankara’ya doğru güzel bir yolculuk bizleri bekliyor. 

HATIRLATMA: Trende geçecek tüm zamanlarda yemekler katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

 5. ve 6.GÜN: ANKARA

Sabah Ankara'dayız ayrılık vakti geldi. Başka bir Arion Tur gezsinde buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz.

GEZİ ÜCRETİMİZE NELER DÂHİL

-- Kars-Ankara Yataklı veya Kuşetli Doğu Ekspresi Tren Bileti,

-- Ankara-Kars ekonomi sınıfı gidiş uçak bileti,

-- Havaalanı Transferi(1),

-- Tur sürecince özel ulaşım aracı,

-- 3 Kahvaltı

-- 3 Akşam Yemeği,

-- 3 Gece 4 yıldızlı otelde konaklama,

-- Çıldır Gölü, Ani, Sarıkamış, Erzurum Transferi

-- Tüm çevre gezileri,

-- Rehberlik Hizmetleri,

-- Arion GR Travel Tur refakati,

-- Zorunlu Seyahat Sigortası 

GEZİ ÜCRETİMİZDE NELER HARİÇ

--Kişisel harcamalar,

--Tüm öğlen yemekleri,

--Yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler,

--Kafkas Gecesi,

--Dönüş günü akşam yemeği,

--Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.

YANINIZA NELERİ ALIN?

Uygun bir sırt çantası, yürüyüş ayakkabısı, yedek çamaşır/giysi, yağmurluk, mevsime uygun koruyucu giysi, aksesuar, bere, eldiven, kaşkol, şapka, karbonhidratlı yiyecekler, fotoğraf makinası, ilaçlarınız, çöp torbası, en az 1.50 litre su.

GEZİ NOTLARI;

•Yerel koşullardan ve hava durumundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.

•Dönüşte trende özel yiyecek ve içeceklerinizi almayı unutmayınız.

•Doğada ve her yerde anılarımızdan başka bir şey bırakmıyoruz.

•Yerel halka ve onların değerlerine her zaman saygılı, arkeolojik değerlerimiz ve kültür mirasımız ile yaban yaşamı ve bitki örtüsünü korumaya her zaman özen gösteriyoruz.

HATIRLATMA:

Katılımcılarımızın bu etkinliğe gelirken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilmeleri için 50.00 TL karşılığında MÜZEKART çıkarmalarını öneriyoruz. 17 yaş altı ve 65 yaş üstü katılımcılar, Kurum çalışanları/ilgili bakanlık personeli ve Sarı Basın kartı sahipleri bu müzeleri ücretsiz gezebilmektedirler.

Arion GR Travel Bir 06 GR Travel Seyahat Acentesi Markasıdır. TÜRSAB Belge No:8861