HİNDİSTAN 

JAIPUR – AGRA – DELHI

5 GECE  6 GÜN

 

1.Gün Delhi – Jaipur

Delhi’ye varış ve araçla Jaipur’a geçiş. Jaipur’a varış ve otele yerleşme, Akşam yemeği ve konaklama otelde.

Sabah Delhi havaalanına varış ve karşılanmanızın ardından aracımızla ortalama 5 saat sürecek kara yolculuğu ile Jaipur’a gidiyoruz. Otele varış ve yerleşme sonrasında dinlenmeniz için serbest zaman. Akşam üzeri ritüel ve ayinleri izlemek üzere tapınak ziyareti yapacağız. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

2. Gün: Jaipur

Otelde kahvaltı, Sabah Amber Kalesine fillerle (veya jeep ile) çıkış. ÖğleNden sonra Jaipur şehir gezisi, Akşam yemeği ve konaklama otelde.

Otelimizdeki kahvaltı sonrası Jaipur’a 11 km uzaklıktaki Amber Kalesi ziyareti için yola çıkıyoruz. Amber Kalesi aşağısında Maota Gölü bulunan Rajput mimarisinin en ihtişamlı örneğidir. Kaleye fillerle çıkıyoruz. İç kısmında Kraliyet salonları; fildişi aynalar,  zarif duvar resimleri ve cam işçilikleri ile donatılmıştır. (Amber Kalesine çıkmak için sınırlı sayıda fil olduğundan ve her file sadece 2 kişi bindiğinden dolayı uzun bekleme süresi olabiliyor bu gibi durumlarda kaleye jeep ile çıkılabilir) Öğlenden sonra Şehir Sarayı Müzesi’nde geleneksel Rajasthan ve Moğol sanatından örneklerini göreceğiz. Müzede kraliyet kıyafetleri, halılar, eski silahlar, mahkeme ve savaş sahnelerinin tasvir edildiği minyatürler ve porselenler görülebilir. Şehrin kurucusu SawaiJai Singh ve kentin en görkemli mimarisi, sanat ve zanaat yapısı hakkında bilgiler verir. Kraliyet ailesi hala sarayda yaşamaktadır.

SawaiJai Singh tarafından yaptırılmış olan Hindistan’daki 5 gözlem evinden en meşhur olanı MS 1728’da inşa edilmiş Jantar Mantar (gözlemevi) City Palace’ın karşısında yer alır. Kralın astronomi ve numeroloji tutkusundan taştan yontulmuş astronomik aletlerden oluşturmuş olduğu koleksiyonu günümüze kadar kendini korumuştur. Kral ailesindeki kadınların ve haremdekilerin şehrin ana caddesini gözleyebilmeleri için yapılmış olan pembe renkteki Hawa Mahal (rüzgâr sarayı) fotoğraf molamızdan sonra Gezimizin sonunda “bulunmaz Hint kumaşını” görmek üzere tekstil atölyesine gidip hala kullanılmakta olan el baskı tekniği göreceğiz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

3. Gün: Jaipur - Agra

• Kahvaltı otelimizde

• Agra’ya yola çıkış

• Agra Kalesi gezisi

• Akşam yemeği ve geceleme otelde

Sabah oteldeki kahvaltı sonrası ortalama 5 saat sürecek olan Agra yolculuğumuza başlıyoruz. Agra’ya 40km uzaklıktaki Fathepur Sikri’yi geziyoruz. Fatehpur Sikri – Moğol İmparatorluğu hükümdarlarından Akbar Şah tarafından 1569 da inşa edilmiş, susuzluk nedeni ile tamamlanması 12 yıl sürmüş olan ve kırmızı şehir olarak bilinir. Bu ıssız kentin ihtişamı kelimelerle tarif edilemez. Akbar Şah Chittor ve Ranthambore zaferlerinden sonra Şeyh Salim Chishti kendisine üç erkek çocuk sahibi olacağı kehanetinde bulununca başkenti buraya taşıdı.Kehanetten çok memnun kalan imparator burada bir mescid ile Chishti için gösterişli bir de türbe inşa ettirdi (1571). Fetihpur Sikri'de su kaynakları yetersiz olduğu için başkent 1586'da Delhi'ye taşınmıştır. 

 

4. Gün:  Agra - Delhi

Oteldekahvaltı. Taj Mahalve Agra Kalesi gezisi Taj Mahal Cuma günleri kapalıdır. Delhi’ye transfer. Delhi’ye varış ve otele giriş.

Akşam yemeği ve konaklama otelde

Oteldeki kahvaltıdan sonra Taj Mahal ‘i geziyoruz. 1983’de Unesco Dünya Mirası Listesine alınan Taj Mahal, 1631 yılında inşası başlamış, 20.000 kişi tarafından 22 yılda tamamlanmıştır. Mimarı Ustad Ahamed Lahori olduğu söylenir. Bu muhteşem eserin sanatını yüceltmek adına Kuran-ı Kerim’den de alınan ayetler yazmıştır. Mermer taşlardan oyma çiçeklerle bezenmiştir. Şah Cihan’ın simetri tutkusu nedeniyle, ziyaretçilerde yansıma hissi uyandırır. Taj Mahal gezimizden sonra Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan Agra Kalesini gezeceğiz. Ekbertarafından 1565 yılında yapılmaya başlanmış ve çeşitli eklerinin şasıyla ŞahCihan tarafından bitirilmiştir. Kale, önceleri askeri amaçlı olarak yapılmışsa da Şah Cihan burayı bir saray olarak kullanmıştır. Yukarıda belirttiğimiz gibi Şah Cihan, yaşamının son günlerinde büyük oğlu Âlemgir tarafından buraya hapsedilmiş ve penceresi TacMahal’e bakan bir odada ölmüştür. Agra Kalesi gezimizden sonra Delhi’ye gitmek üzere yola çıkıyoruz. Delhi’ye varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5.Gün :  Delhi

Kahvaltı otelimizde. Tam gün Delhi şehir turu, Eski Delhi’de Rickshaw binişi, Akşam yemeği ve geceleme otelde

Sabah kahvaltısından sonra tüm gün Eski ve Yeni Delhi şehir turuna çıkıyoruz. İlk önce 1648 yılında Moğol imparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılmış olan ve Şah Cihan’ın gücünü ve zarafetini sembolize eden Kızıl Kaleyi dışarıdan görerek Hindistan’ın en büyük Camii JamaMasjid’i ziyaret edeceğiz. Sonrasında 3 tekerlekli rikşalarla farklı bir macera yaşayacağımız ChandniChowk’un dar sokaklarına gireceğiz. Burası eski şehrin en renkli pazarı olup eski Delhi’nin ticaret merkezidir. Bu kalabalık merkezin içinde 3 Tekerlekli bir bisikletle gezi sizleri bekliyor. Daha sonra. Hindistan’ın ulusal babası olan, 1948‘de Nathuram Godse tarafından öldürülen MAHATMA GANDHI’nin anıtsal mezarının bulunduğu RajGhat parkını gezeceğiz. Her Cuma burada anıtsal bir tören yapılmaktadır. Hindistan’ın ilk başbakanı olan Jawahar Lal Nehru’nun mezarı da anıt mezarın kuzeyinde bulunmaktadır. Gezimizin devamında Qutub-ud-Din Aibek tarafından  1199 yılında yaptırılmış olan 73mt. yüksekliğindeki Qutab Minaresi; kırmızı kum taşından yapılmış olan minare içinde bir iskelet yapı olmadan kendi kendine ayakta durabilen dünyanın en yüksek tuğladan yapılma kulesi.  UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Daha sonra içinde sürekli ilahilerin okunduğu, altın kubbeli binası ve binayı çevreleyen havuzu ile dingin ve huzurlu bir atmosfer yaratılan Bangla Sahib Tapınağı; elleriyle irmik helvası dağıtan görevlileri, ilginç kıyafetli insanları ve genel adetleriyle ilgi çekici bir Sih Tapınağıdır. Adetleri Müslümanlara oldukça benzeyen Sihlerin tapınakları hem çok huzurlu hem de her an canlı. İçeri çıplak ayakla giriliyor ama hiç merak etmeyin, Sihler hijyen konusunda aşırı titizlikleriyle biliniyor. Girişte erkek, kadın fark etmez başınızı bağlamanız gerekiyor, o yüzden yanınızda ufak bir örtü bulundurmanız iyi olabilir. Aracımızla resmi cadde olan Rajpath boyunca gezecek, heybetli Hindistan kapısı Yeni Delhi ‘nin ortasında, 42 metre yüksekliğinde ve kavşakta yer alır. Fransız Savaş anıtının bir benzeridir. Parlemento Binası göreceğimiz yerler arasındadır. Hindistan kapısından (India Gate) geçeceğiz. Hindistan kapısı Yeni Delhi ‘nin ortasında, 42 metre yüksekliğinde ve kavşakta yer alır. Fransız Savaş anıtının bir benzeridir. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

***Akşam dileyen misafirlerimizle Bollywood şova gidebiliriz.23 Eylül 2010’da 110 kişilik ekiple başlayan ve Nautanki Mahal Tiyatrosunda sergilenmekte olan muhteşem Bollywood Dans şovu Zangoora 2013 de kadrosunu 250 kişiye çıkartmış ve 1000 den fazla gösteri sergilenmiştir. Çingene Prensin hikâyesinin anlatıldığı gösteriden sonra geceleme otelimizde.

6.Gün :  Delhi - İstanbul                       

Havaalanına transfer, Uçak saatine uygun olarak havaalanına transfer oluyoruz.

NOT  Programda belirtilen karayolu yolculuk süreleri ortalama olup, hava ve yol şartlarına göre farklılık gösterebilir.

OTELLER

5* Şehir Oteller

Jaipur

RADISSON CITY CENTER5*

DELUXE ROOM

Agra

JAYPEE PALACE 5*

DELUXE ROOM

Delhi

RADISSON BLU PASCHIM VIHAR 5*

EXECUTIVE ROOM

 

2 kişilik odada kişi başı USD 1680

Tek kişi farkı USD   395

TK 716  03MAR ISTDEL HK1  2055 0515+1

TK 717  09MAR DELIST HK1  0655 1130

Fiyata dahil olan hizmetler:

Toplam 5 gece belirtilen otellerde oda – kahvaltı – akşam yemeği olarak konaklama.

5 öğle yemeği

Programda belirtilen tüm şehir içi ve şehirler arası transferler,

Programda belirtilen tüm şehir gezileri,

Tüm gezilerde Türkçe rehber.

Eski Delhi gezisinde rickshaw binişi

Jaipur’da Amber Kalesine fil/jeep ile çıkış.

Programda belirtilen gezilerde görülecek müze, saray ve ören yeri girişleri.

Her gün için kişi başı 2 şişe su

Şu anda geçerli olan tüm yasal vergiler.

Hoşçakal hediyesi

Seyahat sigortası

Fiyata dahil olmayan hizmetler:

Yemeklerdeki her türlü içecek

Bollywood şovu (USD65.- transfer dahil)

Kuru temizleme, telefon veya mini bar gibi oteldeki sahsi harcalamarınız,

Havaalanı ve oteldeki bagaj taşıma bahşişleri,

Müze ve ören yeri girişindeki kamera vb. ücretleri

Restoran, şoför ve rehber bahşişleri (kişibaşıUSD30.-)

Programda belirtilmeyen tüm yemekler ve servisler.

 

Arion GR Travel Bir 06 GR Travel Seyahat Acentesi Markasıdır. TÜRSAB Belge No:8861